Spawanie jest procesem łączenia ze sobą dwóch lub więcej elementów metalowych, który polega na ich stopieniu (w miejscu gdzie mają być ze sobą połączone) poprzez rozgrzanie i następnie złączenie ze sobą tych miejsc. Czynność ta wymaga specjalnych przyrządów, aby wszystko mogło przebiegać prawidłowo i bez zakłóceń.
Przyrządy do spawania
Aby jak najlepiej przygotować sobie stanowisko pracy do spawania oprócz specjalnego sprzętu jak spawarki transformatorowe, inwertorowe czy też automaty zwane migomatami i ubrania roboczego które ochroni nas i odzież należy zaopatrzyć się w takie przyrządy jak:
– szczypce zaciskowe spawalnicze, które precyzyjnie przytrzymają spawane elementy tak, aby podczas pracy niekontrolowane przesunięcie nie spowodowało nierównego spawu i konieczności powtórzenia czynności.
– zaciski spawalnicze uziemiające- są niezbędne do bezpiecznego spawania, ponieważ chronią przed porażeniem prądem.
– spoinomierz- niezbędny jeżeli chcemy mieć pewność że nasze spoiny maja dokładnie takie wymiary jakie chcieliśmy uzyskać.
– młotek spawalniczy- ten przyrząd będzie przydatny w czyszczeniu spoin i spawów.
– stojak spawalniczy- gdy przerywamy lub kończymy spawanie po prostu odwieszamy uchwyt na stojak i nie musimy się zastanawiać gdzie go położyć.
– wózek spawalniczy- będzie pomocny w przypadku przemieszczania się z urządzeniami do spawania, które ze względu na swoją wagę mogłyby utrudniać pracę.
Jeżeli zaopatrzymy się we wszystkie tego typu przyrządy, to możemy mieć pewność że praca będzie przebiegać sprawnie, szybko i bezpiecznie. Należy również pamiętać o używaniu specjalnych rękawic oraz masek, ponieważ przestrzeganie podstawowych zasad BHP może zaoszczędzić nam wielu niepotrzebnych problemów.
Końcówki prądowe
Końcówka prądowa jest częścią uchwytu spawalniczego i jej zadaniem jest podawanie prądu do drutu spawalniczego. Jest wiele rodzajów końcówek do spawania i powinny być one dobierane w zależności od typu materiału który będzie łączony. Zazwyczaj końcówki prądowe wykonywane były z miedzi ze względu na jej właściwości przewodzenia prądu, natomiast ze względu na jej ciągliwość zaczęto produkować je z miedzi z różnymi domieszkami w celu jej utwardzenia. Bardzo istotny jest dobór odpowiedniej końcówki, ponieważ w przypadku użycia tego elementu z niewłaściwego materiału spowoduje szybsze zużycie bądź uszkodzenie co prowadzić będzie do opóźnienia pracy i generowania dodatkowych kosztów.
Mostek prądowy
Mostek prądowy jest to równoległe połączenie minimum dwóch dzielników napięcia. Wyjściowym napięciem mostka jest napięcie pomiędzy punktami wyjściowymi dzielników napięcia. Mostki mogą być zasilane prądem zmiennym, stałym oraz mogą być używane jako układy do pomiarów. Mostki prądowe między innymi dzielimy na: prostownicze które są używane jako obwody zasilaczy na przykład w prostownikach, pomiarowe zasilane napięciem stałym, oraz zasilane napięciem przemiennym. Mostki prądowe stosuje się w urządzeniach pomiarowych.