Marco Rent a car Kraków

Głośniki samochodowe i radia – na co zwracać uwagę?

Głośniki samochodowe i radia – na co zwracać uwagę?

paź 1, 2020

Radia samochodowe i wszystko co się z nimi wiąże to temat dość istotny dla kierowców. Trudno przecież wyobrazić sobie satysfakcjonującą podróż autem bez jego posiadania. Aby jednak można było cieszyć się nią w pełni, konieczny będzie zakup odpowiednich głośników samochodowych. Wysokiej jakości sprzęt zagwarantuje nam, że słyszalny dźwięk będzie czysty i wyraźny. W tym artykule przedstawiamy więc między innymi kilka rad o tym, jak trafnie wybrać głośniki samochodowe. Zapraszamy!

Dobre głośniki samochodowe, czyli jakie?

Nie da się zaprzeczyć, że dobrej jakości głośniki samochodowe nadają muzyce czyste i głębokie brzmienie. Zasadniczo taki sprzęt podzielić możemy na dwa rodzaje, czyli:

– głośniki dwustożkowe
– głośniki szerokopasmowe

Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Otóż głośniki dwustożkowe są pewnego rodzaju standardem. Ich sporą zaletą często jest atrakcyjna cena i dostępność szerokiej gamy modeli. Gdy chodzi natomiast o głośniki szerokopasmowe (inaczej nazywane również koaksjalnymi) to ich budowa jest już nieco inna. Znajduje się w nich bowiem jeden duży głośnik, którego zadaniem jest obsługa wysokotonowych dźwięków. Aby wysokie tony mogły jak najlepiej brzmieć, warto podczas zakupu wybierać jak największą rozmiarowo membranę. Zwracajmy też uwagę na materiał z którego została ona wykonana, gdyż im wyższej jakości tworzywo zostało w niej użyte, tym lepszy dźwięk usłyszmy.

Głośniki samochodowe – moc i pasmo przenoszenia danych

A jaką mocą wyróżniają się dobrej jakości głośniki? Odpowiedź jest tu prosta i brzmi – przynajmniej 1,5 razy większą, niż moc wzmacniacza. Aby dobrze rozeznać ten temat warto jest już przed zakupem produktu zapoznać się z wszystkimi jego cechami, a szczególnie z parametrem RMS. Oznacza on nic innego jak tylko stałą wartość mocy osiąganą przez głośnik. Należy być tutaj jednak czujnym, gdyż na opakowaniach producenci częściej podają moc szczytową. Ta subtelna różnica ma dość duże znaczenie, gdyż moc szczytowa uzyskiwana jest przez urządzenie jedynie przez krótką chwile. Niemniej ważne jest też pasmo przenoszenia. Odpowiada ono za poziom skopiowania zarówno tonów wysokich jak i niskich, a więc ogólnie dźwięku.

Nowe głośniki samochodowe? Tylko od zaufanego dostawcy!

 

Oczywistym jest, że każdy z nas po dokonaniu wyboru odpowiednich głośników samochodowych chce, by całość transakcji przebiegła jak najsprawniej. Niestety pomimo tego, że rynek sprzedaży w naszym kraju stale się profesjonalizuje to wciąż nie każdy dostawca jest godny zaufania. Wybierając zatem sklep z głośnikami samochodowymi postarajmy się dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć rozczarowania. Co więc powinniśmy zrobić? Przede wszystkim skierujmy swoje kroki do podmiotów, które przez długi czas z sukcesem działają na rynku. Przykładem może być tu chociażby firma Eautoradio. Od wielu już lat jest ona dystrybutorem najlepszych marek w segmencie sprzętu grającego. W jej ofercie znaleźć możemy produkty takich gigantów jak chociażby Pioneer, czy też Alpine. Oczywiście oferta asortymentowa jest tu o wiele bogatsza, a w pełni zapoznać się z nią możemy na oficjalnej witrynie eautoradio.pl, do czego z resztą gorąco zachęcamy!

Podsumowanie

Reasumując podane informacje, warto wiedzieć, że kupując sprzęt samochodowy należy dokładnie zbadać swoje potrzeby oraz dostawców. Dobrze także jak najszybciej określić, czy chcemy je zamontować samodzielnie, czy też skorzystamy w tym celu z pomocy fachowca. Pamiętajmy, że nawet najlepsze głośniki na niewiele się zdadzą, gdy zostaną źle zamontowane. Pewną uniwersalną zasadą, do której również warto się stosować jest też ta, mówiąca o rozmieszczeniu głośników w taki sposób, aby uzyskać efekt stereo. Oczywiście zwracać uwagę trzeba nie tylko na głośniki, ale także na radio samochodowe. Co prawda jakość dźwięku to sprawa głośników, lecz wybór radia z pewnością również nie powinien być przypadkowy.