Niezależnie od wielkości swojego stada każdy rolnik chce osiągać jak najlepsze wyniki w produkcji jednocześnie minimalizując straty. Nigdy nie było prosto tego dokonać, jednak jakiś czas temu bardzo duży rozgłos zyskał suszony wywar z kukurydzy. Jest to przełom w dziedzinie karmienia zwierząt hodowlanych, z roku na rok obserwuje się coraz więcej rolników którzy spoglądają na niego przychylnie.
Idealne właściwości
Ze względu na swój bardzo bogaty skład DDGS kukurydziany znalazł zastosowanie w karmieniu wielu rodzajów zwierząt gospodarskich. Szczególnie zauważalne są jego właściwości w obserwacji krów mlecznych. Ma on dla nich bardzo duże znaczenie ponieważ jak wynika z badać podczas wzrostu wydajności w momencie pierwszej laktacji obserwuje się wzrost produkcji mleka o około 2 litry na sztukę. Nie zapominajmy również o innych znakomitych właściwościach tego produktu, a mianowicie wysokiej zawartości białka które jest na poziomie 40%. Warto dodać że krowy mleczne we wczesnej laktacji mają statystycznie największe zapotrzebowanie na białko nierozkładalne w żwaczu.
Szczególnie dla hodowców bydła mięsnego suszony wywar z kukurydzy dodaje kolejny ogromny plus. Mianowicie obecność białek kazeinowanych ostatecznie wpływa i poprawia smak DDGS co wzmaga apetyt zwierząt przyczyniając się do ich szybszego wzrostu jednocześnie zapewniając odpowiednie ilości białka.
Bogaty w składniki mineralne
I choć można się domyślić jak skuteczny jest DDGS kukurydziany w hodowli oraz rozwoju zwierząt gospodarskich to warto powiedzieć sobie o jego składnikach mineralnych które przecież odgrywają tutaj ogromne znaczenie. W jego składzie znajdziemy takie składniki mineralne jak siarka, witamina B, fosfor, beta-gluteny czy kwasy nukleinowe. Tak bogaty skład wzbogaca dietę zwierząt o te składniki które dotychczas mogły być w znikomych dawkach co przyczyniało się do słabszego wzrostu oraz wydajności jak to ma miejsce w przypadku krów mlecznych.
Wady o których warto pamiętać
Każdy produkt niezależnie od swojego rodzaju posiada pewne wady. W przypadku DDGS kukurydziany tych wad jest kilka i trzeba się z nimi dokładnie zapoznać. Po pierwsze jedną z nich która z pewnością sprawia najwięcej trudności hodowcom to przechowywanie tego produktu. Jeżeli nie będziemy przestrzegać standardów dotyczących poziomu wilgoci może dojść do zbrylenia się paszy. Dodatkowo jak wykazują badania istnieje również ryzyko skażenia mikotoksynami których może być nawet trzykrotnie więcej niż w ziarnach kukurydzy. Dlatego ważna jest szybkość w skarmieniu tego produktu.
Rzeczą o której część rolników zdecydowanie zapomina to aspekt dotyczący karmienia. Niestety wywar z kukurydzy nie może zastępować w pełni całego pokarmu, oznacza to że może on stanowić zamiennik nie przekraczający podanej wartości ujętej w procentach w porcji dla zwierząt. Jest to bardzo ważne aby nie spowodować zatrucia u zwierząt bądź nie przedawkować samego białka które jest w wysokich ilościach.